09125361700 info@speedsazeh.com

ورق‌ها و مقاطع

ورق‌ها و مقاطع:

ورق‌ها و مقاطع مورد استفاده در سازه‌های تولیدی شرکت اسپید سازه پرشین از ویژگی‌های زیر برخوردارند:
ضخامت ورق‌ها: دستگاه‌های نورد سرد شرکت Framecad نیوزلند را می‌توان با ضخامت‌های متنوعی از ورق‌ها تغذیه کرد، لکن به دلایل فنیِ تولید و دلایل اقتصادی و انبارداری امکان طراحی و تولید سازه با ورق‌های ضخامت گوناگون در کارخانه وجود نداشته و فعلاً ورق ضخامت ۱.۲۵ برای مقطع ۱۵۰ میلیمتری و ورق ضخامت ۱ میلیمتر برای مقطع ۸۹ میلیمتری تهیه و بر اساس آن طراحی و تولید صورت می‌پذیرد.

مشخصات فولاد: طبق کلیه آئین‌نامه‌ها فولاد مصرفی یا به عبارتی پایه اصلی فولاد ورق گالوانیزه می‌بایست از نوع سازه‌ای (استراکچرال) بوده و دارای مقاومت مشخصی طبق جداول استاندارد باشد. استانداردهای مختلفی در سراسر دنیا به شرح این مشخصات می‌پردازند که استاندارد اروپا EN 10147 و استاندارد ژاپن JIS G3302 از این دست هستند.
ورقی که بیشتر به عنوان ورق گالوانیزه بین عموم شناخته می‌شود و بخش عمده بازار را تشکیل داده، ورق تجاری (کامرشیال Commercial) و ورق‌های پرس‌کاری (دراوینگ Drawing) است. فولاد پایه این ورق از کیفیت مطلوبی برای سازه برخوردار نبوده و استفاده از آن به جز در قطعات پانل‌های غیر باربر مانند پارتیشن‌ها مجاز نیست. این ورق‌ها با کدهای DX51D+Z تا DX54D+Z تحت زیر شاخه EN 10142 اتحادیه اروپا نام‌گذاری می‌شوند. (SGCC و SGCD1 تا SGCD3 زیر شاخه JIS G3302 استاندارد ژاپن)
اما ورق مناسب برای سازه باربر و مقاوم ال‌اس‌اف (با توجه به این‌که عدد داخل کد بیانگر مقاومت تسلیم است) به ترتیب S220GD+Z و S250GD+Z و S280GD+Z و S320GD+Z و S350GD+Z و S550GD+Z هستند. و در استاندار ژاپن SGC340 و SGC400 و SGC440 و SGC490 و SGC570 می‌باشند. (عدد داخل کد در اینجا بیانگر تنش نهایی فولاد است)
البته به دلیل محدودیت شدید تولید ورق با کیفیت در داخل و تعرفه بسیار زیاد واردات و عدم شناخت بازرگانان فولاد از موارد فوق، به سختی در بازار ایران فقط ردیف‌های اول و شاید دوم ورق با این مشخصات قابل خرید باشد و و ورق‌های مقاومت بالاتر بسیار دست نیافتنی هستند.

مشخصات پوشش گالوانیزه: مقدار پوشش گالوانیزه بر روی ورق فولادی یا با ضخامت آن در هر طرف به میکرون بیان می‌شود یا با وزن آن روی هر متر‌مربع دو روی ورق به صورت گرم بر مترمربع درج می‌گردد.
طبق آئین‌نامه طراحی و اجرای سازه‌های فولادی سبک سرد نورد ایران (نشریه شماره ۶۱۲) حداقل پوشش گالوانیزه باید ۱۸۰ گرم برمترمربع Z180 باشد.
باز هم لازم به ذکر است گر چه این کیفیت در ایران قابل تولید است ولی تهیه و سفارش آن بازهم دشواری‌های خود را دارد.
مقطع ۸۹ : این مقطع به شکل C با جان ۸۹ میلیمتر، بال‌های ۴۱ و ۳۹ میلیمتر (مختصراً ۴۰ میلیمتر میانگین درنظر گرفته می‌شود) و لبه‌های ۱۰ میلیمتر معمولاً از ورق ضخامت ۱ میلیمتر (گاهی اوقات ۰.۹ یا ۰.۹۵ میلیمتر) تولید می‌گردد. سطح مقطع آن ۱۷۲ میلیمترمربع و وزن واحد طول آن ۱.۳۶ کیلوگرم است.

مقطع ۱۵۰: این مقطع به شکل C با جان ۱۵۰ میلیمتر، بال‌های ۴۱ و ۳۹ میلیمتر (مختصراً ۴۰ میلیمتر میانگین درنظر گرفته می‌شود) و لبه‌های ۱۱ میلیمتر معمولاً از ورق ضخامت ۱.۲۵ میلیمتر تولید می‌گردد. سطح مقطع آن ۳۰۲ میلیمترمربع و وزن واحد طول آن ۲.۴۵ کیلوگرم است.

ورق عرشه فولادی: این عرشه مقداری با ورق‌های عرشه فلزی اسکلت‌های گرم متفاوت بوده و ظریف‌تر از آن‌هاست. مقطع آن ذوزنقه با گام‌های ۴ و ۸ سانتیمتری و ارتفاع ۳۸ میلیمتری است. ضخامت ورق آن بسته به طراحی معمولاً ۰.۸ یا ۰.۷ میلیمتر است.
مقاطع دو‌گانه ذکر شده برای تولید تمام قطعات سازه‌ای یک اسکلت ال‌اس‌اف مانند استادها (ستونک‎ها) ، رانرها (تراک‌ها) ، بادبندها (بریس‌ها) ، کمرکش‌ها (ناگ‌ها)، کلیه اجزای اصلی و مورب خرپاها و نعل‌درگاه‌ها، فریم پیرامون درها و پنجره‌ها، روف‌پنلها (پرلین‌ها) به کار گرفته شده و تغیر عمده‌ای به جز پانچ و لبه‌برداری و گوشه‌گیری برای اتصال در آن‌ها ایجاد نمی‌گردد.