فهرست مطالب

بستن همه <|> باز کردن همه

مقاومت در برابر زلزله:

مقاومت در برابر زلزله:

وقوع زلزله های اخیر که سبب خرابی و کشته شدن انسان های بی شماری گشته است، مبین عدم کفایت بخشی از ساختمان ها در تحمل نیروهای مخرب زلزله می باشد.

ازآنجایی که روال طراحی و اجرای ساختمان ها برای سطوح عملکرد و سطوح لرزه ای تعریف و مشخص می شود، لذا نمی توان ادعا کرد که ساختمانی می تواند ضد زلزله باشد بنابراین اصطلاح ساختمان 'مقاوم در برابر زلزله ای با شدت مشخص' توصیف صحیح تری است که باید کوشید تا جایگزین این غلط مصطلح شود.

هدف از ساخت وساز مقاوم در برابر زلزله، احداث ساختارهایی است که در طول فعالیت لرزه ای بهتر از همتایان معمول خود عمل کرده و به عبارت دیگر در برابر بزرگ ترین زلزله با احتمال خاصی که احتمالاً در محل رخ می دهد، مقاومت کنند.

یکی از مؤلفه های اصلی در تأثیر نیروی زلزله بر ساختمان، جرم ساختمان است، هر چه ساختمان سبک تر ساخته شود، رفتارش در برابر بارهای زلزله مناسب تر می شود.

مصالح استفاده شده در ساختمان ها علاوه بر سبکی باید انعطاف پذیر نیز باشند زیرا در این صورت دارای نقطه شکست بالا بوده و می توانند در مقابل هرگونه شوک لرزه ای مقاومت کنند.

قاب‎‎های سبک فولادی (Light Steel Frames) سازه هایی هستند که به دلیل سبکی و انعطاف پذیری، می توانند به عنوان سیستم های مقاوم در برابر زلزله به کار گرفته شوند. این سازه ها با توجه به مداخله کمتر کارگران ماهر و درصد کم تلفات مصالح در طول ساخت اسکلت، بهترین نسبت هزینه به عملکرد را دارا هستند.

مزایا:

 1. زمان ساخت وساز، در مقایسه با سیستم های متعارف کمتر از یک سوم است.
 2. ورق های فولادی دارای قدرت بالا و وزن کم هستند و بنابراین نصب جرثقیل در اغلب طرح ها ضروری نیست.
 3. فولاد به قدری انعطاف پذیر است که می تواند در زلزله یا بادهای سنگین مقاومت نماید. همچنین شکل پذیری آن سبب می شود که هرگاه سازه در معرض نیروهای بزرگ قرار گیرد با تغییر شکل خود، بدون خرابی به ساکنان برای تخلیه هشدار دهد.
 4. به دلیل ویژگی های اساسی فولاد ضدزنگ و نیاز کم به تعمیر و نگهداری در طول سال ها، این سازه ها از عمر بالایی برخوردارند.
 5. پیچیده بودن اعضا به یکدیگر سبب مقاومت بالای لرزه ای و انعطاف پذیری کل سازه شده است.
 6. به سازندگان اجازه می دهد علاوه بر هزینه و زمان کم، به طیف گسترده ای از سبک های معماری دست یابند.
 7. اغلب بر پی های کم حجم بتنی ساخته می شوند.
 8. در این سازه ها صرفه جویی انرژی در سرمایش و گرمایش، قابل توجه است.
 9. عدم استفاده از مواد آلاینده در ساخت وساز و استفاده از مصالح قابل بازیافت، موجب کاهش حدود 70 درصدی انرژی می شود و از انتشار گاز CO2 می کاهد.
 10. ظاهر بیرونی نهایی ساختمان بسیار شبیه سیستم های معمولی است بااین حال، حفظ نماهای داخلی و خارجی برای مدت زمان طولانی، بدون نشست، ترک و رنگ محوشده، مزیت بزرگی است که نسبت به دیگر سیستم های سازه ای دارا می باشد.
 11. سازه ها به راحتی با استفاده از پیچ یا پرچ ساخته و بدون هیچ مشکلی جداسازی می شوند. این امر، زمان ساخت را کاهش می دهد و ازاین رو یکی از گزینه ها برای سازه موقت خواهند بود.

معایب:

 1. بالا بودن هزینه تأمین ورق
 2. محدودیت در دهانه و طبقات
 3. نیاز به نیروی کار متخصص و نرم افزار طراحی و ساخت انحصاری
 4. نبود کنترل آیین نامه ای اتصالات
 5. کمبود دانش فنی سیستم های تولید و کنترل طرح و همچنین همه گیر نشدن در سطح کشور سبب شده که شاهد ساخت سازه های غیراستاندارد از یک سو و کنترل های غیر فنی و ناکارآمد از سوی دیگر باشیم که این امر به نوبه خود موجب سردرگمی کارفرما در انتخاب و سوءظن کارشناسان فنی و خبره به این سازه، دامن می زند.


متره برآورد پروژه ها<< صفحه قبل صفحه بعد >> مراحل تکمیل سازه

با ما در ارتباط باشید

ال اس اف | سازه ال اس اف | سازه lsf ۰۲۱-۸۸۳۱۵۷۲۴-۸۸۸۴۹۶۲۲
ال اس اف | سازه ال اس اف | سازه lsf ۰۲۱-۸۸۳۱۵۷۲۴
ال اس اف | سازه ال اس اف | سازه lsf ۰۹۱۲-۵۳۶۱۷۰۰
ال اس اف | سازه ال اس اف | سازه lsf info@speedsazeh.com
تهران- خیابان قائم مقام فراهانی - نرسیده به مطهری -کوچه ماگنولیا - پلاک ۳۲ واحد ۸

شرکت اسپید سازه پرشین